Яким чином пришвидшити процес передачі земель учасникам АТО у Шполянській громаді – міська влада консультувалась у Ольги Залоги

6 лютого начальник Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Ольга Залога провела виїзний прийом громадян у місті Шпола.
    На особистий прийом завітали заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, Сергій Заєць, начальник відділу з питань земельних відносин та комунальної власності, Ірина Римлянська, староста села Кримки, Микола Запорожець та керівник-спеціаліст центру надання первинної безоплатної правової допомоги, Ярослав Перець.

Представники міської влади Шполянської ОТГ звернулись до Ольги Залоги, аби отримати компетентну відповідь щодо вирішення земельних «клопотів», які стосуються виділення земельних ділянок учасникам АТО для ведення особистого селянського господарства, які розташовані за межами населеного пункту на території Шполянської міської об’єднаної територіальної громади та передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад.
    Питання щодо оформлення учасниками АТО права власності на земельні ділянки триває на стадії вирішення вже близько півтора роки. Демобілізовані учасники АТО звернулись із заявами до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області за отриманням земельних ділянок, на які згідно чинного законодавства мають право всі, без виключення, учасники бойових дій антитерористичної операції на Сході України.
    Михайло Сідлецький, який оформляв право оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, що розташована за межами с. Кримки відмовився від зазначеної земельної За повідомленням старости села Кримки, Миколи Запорожця, він беззаперечно надав нотаріальну згоду на вилучення земельних ділянок для розподілу та послідуючої передачі у приватну власність учасникам АТО, далі - розпочали процес розроблення документації із землеустрою.
    Як пояснює начальник відділу з питань земельних відносин та комунальної власності Шполянської міської ради, Ірина Римлянська, необхідною складовою такого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у власність є довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподілу їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, яку за відповідним зверненням надає відділ в Шполянському районі головного Держгеокадастру у Черкаській області.
   Зі слів старости села Кримки, також стало відомо, що на зареєстровані заяви кримківських бійців Шполянська земельна інстанція відповіді не надала і процес передачі земель учасникам АТО знову затримується.
    Під час зустрічі з керівництвом міської громади, Ольга Залога роз’яснила, що нині в Україні розпочато процес передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад. Таке розпорядження прийняв Уряд 31 січня 2018 року.
Держгеокадастру доручено забезпечити формування земельних ділянок шляхом проведення їх інвентаризації з послідуючою передачею земель до територіальних громад.
   Тому поки не відбудеться відповідний процес передачі землі, виділення земельних ділянок учасникам АТО знову затримається і територіальні органи Держгеокадастру не будуть видавати довідка з державної статистичної звітності.
    Хоча розпорядженням Кабінету Міністрів України передбачено, що Держгеокадастр забезпечує здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об’єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”) і жодний нормативно – правовий акт не заборонив територіальним органам Держгеокадастру видавати довідки з державної статистичної звітності, які необхідні для розробки документації із землеустрою на підставі якої учасники АТО можуть отримати земельні ділянки у власність.
   Наразі, склалася ситуація, яка знову призводить до затягування реалізації учасниками АТО права власності на земельні ділянки, що розташовані за межами населених пунктів для ведення особистого селянського господарства.