Ми налаштовані працювати в єдиному медичному просторі: - Наталія Качан про реформування первинної медико-санітарної допомоги

З прийняттям Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» в Україні розпочався новий етап децентралізації, який призвів до чергової хвилі реформ первинної медико-санітарної допомоги. Не став виключенням і наш Шполянський район.

На виконання частини 7 Прикінцевих положень вищевказаного Закону до 01.01.2018 року Шполянська районна рада повинна була здійснити передачу бюджетних установ, в тому числі закладів первинної ланки, на баланс Шполянської ОТГ.

Постало питання збереження цілісності КЗ «Шполянський районний ЦПМСД». Протягом 3 місяців ми вивчали напрацювання Міністерства охорони здоров'я України стосовно долі первинної ланки в умовах децентралізації, вивчали досвід реформ регіонів, які першими вступили в цей процес децентралізації, а головне – обговорювали питання подальшої роботи в колективі медичних працівників району. Всі медики одноголосно виступили за збереження існуючого Центру.
     Я хочу пояснити, що означало б для жителів сіл відокремлення базової Шполянської амбулаторії загальної практики сімейної медицини– амбулаторії, яка має найбільший кадровий потенціал медичних працівників, єдину, в якій працюють лікарі, педіатри, надаючи консультативну допомогу дітям району, працює лікарсько-консультативна комісія з встановлення дитячої інвалідності, фахівці, які організовують планування щеплень та контроль за його виконанням. Тільки тут видають довідки на санаторно-курортне лікування, висновки ЛКК про стан здоров'я, завіряють рецепти на препарати для знеболення. Лише в маніпуляційному кабінеті Шполянської АЗПСМ проводиться забір крові для досліджень, які виконуються на рівні області.
За 2017 рік кількість відвідувань до сімейних лікарів м. Шполи було 50894, з них сільськими жителями – 7649, що становить 15%, до педіатрів – 30636, дітьми сіл 2169 (7,1%) відповідно.
Фахівцями закладу разом з лікарями Шполянської ЦРЛ здійснено за 2017 рік 125 консультативних виїзди для огляду чорнобильців, ветеранів ВВВ, інвалідів, дітей сіл району. Щомісяця саме в  Шполі проводиться заняття з лікарями та фельдшерами району.
     Саме для збереження організаційно-методичної роботи з 01.01.2018 року КЗ «Шполянський районний ЦПМСД» з підпорядкованими структурними підрозділами переданий в комунальну власність Шполянської міської ради ОТГ з комунальної власності Шполянської районної ради відповідно до Рішення сесії районної ради від 21.09.2017 року №18-3/VII та Рішення сесії міської ради від 02.11.2017 року №9-4/ VII.
     З початку роботи закладу у 2018 році виникло питання фінансування закладу. Державних коштів вистачає лише на 80% заробітної плати та оплати енергоносіїв. В 2017 році на потреби Центру було виділено з районного бюджету 4769 тис. грн., сільськими радами делеговано 933 тис. грн. Ці кошти витрачались на придбання медикаментів для лікування хворих при невідкладних станах, туберкуліну, канцтоварів, господарських та будівельних матеріалів , статистичних бланків, запасних частин, шин для автомобілів. підгузків для дітей-інвалідів, оплату послуг повірки медичної техніки, видатки на відрядження під час проходження підвищення кваліфікації медичних працівників закладу, відшкодування вартості наркотичних лікарських засобів для знеболення, пільгових медикаментів інвалідам, дітям до 3-х років життя, учасникам АТО.
     Заклад мав змогу поновлювати матеріально-технічне забезпечення та, навіть, придбати новий автомобіль.
Так як в 2018 році коштів з районного бюджету на утримання закладу виділено не було, всі фінансові витрати лягли на плечі міської та сільських рад, і це враховуючи те, що близько 50% жителів району проживають за межами Шполянської об'єднаної територіальної громади, тобто, сплачуючи податки, наповнюють районний бюджет.
     Я дякую міському голові та усім головам сіл, які з розумінням поставились до питання утримання медичних закладів в своїх населених пунктах та виділили необхідні кошти на їх утримання.
Для сіл, в яких розташовані амбулаторії, витрати значні, тому адміністрація КЗ «Шполянський районний ЦПМСД» звернулась до голів районної ради та райдержадміністрації за наданням матеріальної допомоги. Сподіваємось і на підтримку депутатів районної ради, адже первинна медична допомога для багатьох жителів є єдиною доступною, а подальше існування цілісного Центру можливе лише за умови його співфінансування.
    На жаль, в Шполянському районі сьогодні поширюється думка, що Шполянська амбулаторія загальної практики-сімейної медицини буде утримуватись за рахунок коштів сіл, що є абсолютно неправдивим твердженням та таким, що породжує конфлікти серед медичних працівників та жителів.
     Як головний лікар КЗ «Шполянський районний ЦПМСД» стверджую, що лише на І півріччя в кошторисних призначеннях передбачено більше 1 мільйона гривень Шполянської міської ради ОТГ на утримання Шполянської амбулаторії загальної практики-сімейної медицини, ФАПів с. Скотареве та
с. Кримки. Крім того, передбачені кошти на закупівлю комп'ютерної техніки, облаштування оглядового кабінету.
     Всі працівники закладу і на сьогоднішній день налаштовані працювати в єдиному медичному просторі. Ми прагнемо зберегти розуміння і людяність в колективі, тому що потребуємо підтримки один одного, адже всі працюємо для покращення здоров'я населення Шполянщини.

Головний лікар КЗ «Шполянський районний ЦПМСД»
Наталія Качан