Держпродспоживслужба застерегає

В поточному році значно погіршилась епідемічна ситуація із захворю-ваності населення на ботулізм як в Україні так і в Черкаської області. З початку року по області зареєстровано 3 випадки захворювання з 4-ма потерпілими, троє з яких померли. Випадки пов’язані з вживанням в’яленої річкової риби та м’ясної тушонки, виготовлених в домашніх умовах. В районі останій випадок був зареєстрований в 2015 році, проте фактори ризику заразитися існують.
   За інформацією Держпродспоживслужби України в м. Києві в травні місяці 2017 зареєстровано 3 випадки захворювання на ботулізм, з них 1 летальний. Захворювання пов’язані з вживанням в’яленої риби (лящ, тарань, короп), придбаної в торгівельній мережі м. Києва (гіпермаркет «Караван» ТОВ «ГРУПА РІТЕЙЛУ УКРАЇНИ» та супермаркеті «Мегамаркет» ТОВ «ЛАБР»).
    За результатами епідеміологічного розслідування випадків захворю-вання на ботулізм встановлено, що виробником рибної продукції, яка, ймо-вірно, стала джерелом інфекції є ФОП Меркулов А.В. (Кіровоградська обл.,Світловодський район, с.Павлівка, вул.Центральна, 34-а), а поставщиком – ТОВ «ЧУДО-ЮДО», м. Світловодск, Кировоградської області.

30.05.2017 за оперативною інформацією Головного Управління Держпродспоживслужби в Херсонської області зареєстровано ще один випадок ботулізму в м. Херсоні, який також, ймовірно, пов’язаний із вживанням риби вказаного виробника.
Постачальником даної продукції ТОВ «ЧУДО-ЮДО» 30.05.2017 на-правлено листи у торгівельні мережі України з рекомендаціями терміново призупинити реалізацію риби в’яленої до закінчення епідеміологічного розслідування, відкликати дану продукцію (виготовлену у період з 23 березня по 23 травня 2017 року) з реалізації. При цьому постачальникам направлені листи і на інші торговельні мережі, постачання до яких не було встановлено під час проведення розслідування. Серед них – ТОВ «ДЖУНА», ТОВ «АМІАТА», ТОВ «ТВИЧ», ТОВ «НАГВАЛЬФПП», встановити повний перелік торгівельних мереж, куди постачалась дана продукція неможливо.
Відповідно до статті 64 Закону України «Про основні принципи та ви-моги до безпечності та якості харчових продуктів» за порушення законодавства щодо якості харчових продуктів та їх безпечність персональну відповідальність несуть керівники та власники операторів ринку (підприємств, закладів торгівлі, громадського харчування, тощо).
Враховуючи вищевикладене, керуючись Законами України «Про захист населення від інфекційних хвороб», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», з метою профілактики захворювань серед населення району на ботулізм, Управління Держпродспоживслужби в Шполянському районі всім операторам ринку пропонує:
- при наявності рибної продукції вказаного виробника терміново призупинити ії реалізацію до закінчення епідеміологічного розслідування (до особливої вказівки ), повідомивши Управління Держпродспоживслужби в Шполянському районі за телефоном 52551;
- посилити особистий контроль за якістю продукції, наявністю супровідних документів про якість та безпечність харчових продуктів, умовами транспортування, зберігання та реалізації рибної продукції.
В одночас, Держпродспоживслужба в Шполянському районі
рекомендує громадянам тимчасово утриматись від вживання в їжу в’яленої риби виробництва ФОП Меркулов А.В. від постача-льника ТОВ «ЧУДО -ЮДО» м.Світловодск, Кіровоградської об-ласті. У разі придбання в торговельних мережах в’яленої риби вищезазначених виробників повернути цю продукцію до місця придбання.
Необхідно категорично виключити придбання виготовлених в домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й ін-ших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.
У випадку появи перших симптомів захворюваності (нудота, блювання, біль у животі, погіршення зору, роздвоєння предметів, сітка пе-ред очима, з’являються загальна слабкість, головний біль, утруднення ков-тання, мови та втрата голосу). Якщо не розпочати своєчасне лікування, смерть може наступити вже на 2-3 день від паралічу серцевого м’язу або дихального центру.

ПАМ’ЯТАЙТЕ, хворобу легше попередити чим лікувати.

За інформацією Управління Держпродспоживслужби в Шполянському районі